trening interpersonalny
Jest do intensywne doświadczenie grupowe, adresowane do ludzi dobrze funkcjonujących.
Grupa składa się z osób, które dotychczas się nie znały. W centrum uwagi znajdują się relacje uczestników z innymi ludźmi. Podczas treningu kładzie się nacisk na sytuacje „tu i teraz”, wyrażanie uczuć, konstruktywne komunikowanie się. Trening jest okazją do eksperymentowania z nowymi zachowaniami oraz do przejrzenia się w „społecznym lustrze”, czyli uzyskania informacji o tym , jak jest się spostrzeganym przez innych.
W grupie treningowej wszystkie procesy społeczne zachodzą podobnie, jak w naturalnych warunkach, tylko szybciej, dzięki czemu w krótkim czasie zdobywa się wiele znaczących doświadczeń, które – w odróżnieniu od życia w naturalnych warunkach – są omówione, i to w taki sposób, by uczestnik wyniósł z nich jak najwięcej korzyści.
Efektem udziału w treningu jest między innymi:
- wzbogacenie wiedzy o sobie – swoich cechach, typowych zachowaniach, przyjmowanych rolach grupowych
- lepsze poznanie siebie w kontakcie z drugim człowiekiem (jak jestem odbierany, w jakim stopniu jest to zbieżne z moim przekonaniem na ten temat)
- urealnienie swojej samooceny
- skuteczniejsze komunikowanie się – także w trudnych emocjonalnie sytuacjach
- lepsze zrozumienie innych ludzi,
- zdobywanie nowych doświadczeń w zakresie relacji interpersonalnych
(w bezpiecznej psychologicznie sytuacji mogę próbować innych niż dotąd zachowań), - doświadczanie wpływu emocji na funkcjonowanie,
- identyfikowanie zachowań dyktowanych emocjami
- konstruktywne radzenie sobie z przykrymi emocjami
- poprawa skuteczności własnego działania.
Czas trwania – 45 godzin, pięć kolejnych dni, w grupie 10 – 15 osób nie znających się wcześniej.
Trening interpersonalny szczególnie polecany jest profesjonalistom pracującym z ludźmi (psychologom, nauczycielom, lekarzom, duchownym, menedżerom…). Z uwagi na duże osobiste korzyści może być też interesującą przygodą i ważnym doświadczeniem dla każdego, kto ceni kontakty z ludźmi.